Sosyal Medyanın Moda Üzerindeki Etkileri

Sosyal medya günümüzde, her yaştan insanın kullandığı çeşitli mecraları içeren, bazen eğlence, bazen bilgi, bazen de haber kaynağı olarak kullanılan bir alan haline gelmiştir. Çoğumuz sabahları uyanır uyanmaz telefonumuzu kontrol eder ve sosyal medya hesaplarımızı inceleriz. Sosyal medyayı genç topluluğun daha sık ve daha çok kullandığı aşikar bir durum olsa da yaş olarak sosyal medya çağının dışında kalan kuşakta oldukça aktif bir şekilde kullanmaya başlamıştır. Sosyal medya mecraları arasında genç topluluğun en çok kullandığı Instagram’dır. Peki Instagram neden bu kadar çok tercih edilen bir mecra haline geldi? Fotoğraf paylaşmak, hızlı tüketmek, çok kişiye ulaşmak, story paylaşmak, reklam yapmak bu sorunun cevaplarından sadece bir kaçıdır.

Sosyal medyada aktif olmak artık çok kazandıran bir durum haline gelmiştir. Tanımadığınız insanlarla hayatınızı paylaşmak, onlara bir takım şeylerle ilgili bilgi vermek, hayatınızda ki önemli detayları paylaşmak, giydiğiniz kıyafeti, gittiğiniz mekanı, girdiğiniz filmi, izlediğiniz diziyi, ailenizi, arkadaşlarınızı paylaşıyor olmak, aradaki mesafeyi ya da yabancı insan kavramını ortadan kaldırmakta ve sizleri takipçilerinizin gözünde kanaat önderi haline getirmektedir. Böyle bir durum gerekli mi? Zorunluluk olmadığı sürece bence hem eğlenceli hem de para kazanmanın en güzel yolu olduğunu düşünüyorum. Peki sosyal medyanın para kazandırdığı kişiler sadece sosyal medya kullanıcıları mı? Hayır. Sosyal medya üzerinden influencerların paylaştığı ürünler, kıyafetler, makyaj malzemeleri daha çok ilgi görüyor ve çabuk tüketiliyor. Hal böyle olunca markalar reklam için influencerlar ile çalışmayı tercih ediyor. Hem bütçe açısından daha ucuz hem de satış açısından daha fazla geri dönüşümler alabiliyorlar.

Bilindiği gibi moda sürekli değişen ve çabuk tüketilen bir şeydir. Sürekli yeni kıyafetler ve modeller çıkmakta ve eskiyen modeller indirime girmektedir. Yeni çıkan modellerin duyurulması, eski sezonun satılması için markalar sosyal medya kullanıcıları üzerinden reklam yapmayı tercih etmektedir. Influencerlar kanaat önderi olarak rol aldıkları için takipçileri tarafından giydikleri, taktıkları ve gittikleri yerler genellikle taklit edilmekte ve beğenilmektedir. Takip ettiği influencerin giydiği bir kıyafeti gören potansiyel müşteri onu nerden aldığına bakar ve kendi de o ya da ona benzer ürüne sahip olmak ister. Bu durumda modayı belirlemek aslında bir ucundan influencerların elindedir. Çok tercih edilmeyen bir ürünü, yüksek takipçili bir influencer kullandığında bir anda moda haline dönüştürebilir.

Sosyal medyanın moda üzerindeki etkileri yalnızca, markayı öne çıkarmak değil, aynı zamanda markayla iş birliği yaparak müşterilere uygulanan indirimlerle de ses getirmektedir. Kişiye özel verilen kodları kullanan takipçiler belirli bir tutarda indirim ile istedikleri kıyafete ulaşma şansına sahipler. Aynı zamanda sosyal medyada yapılan çekilişleri unutmamak lazım. Çekiliş yapan influencer her zaman daha çok sevilmekte ve takip edilmektedir. İster büyük markalarla çalışsın ister küçük markalarla, insanlar çekiliş yapan influencerları daha çok tercih etmektedir. Sonuç olarak markaların sosyal medyayı küçümsememesi ve sosyal medya üzerinden reklam çalışmaları yapması kaçınılmaz bir son haline gelmiştir.

Bir Yorum Bırak