Bağışıklık Sistemini Güçlendirecek Gıdalar

Son zamanlarda yayılan COVID-19 virüs tüm dünyayı etkisi altına almış ve korku yaratmıştır. Bu virüsün yarattığı korku ve endişe nedeni ile insanlar evlerinden çıkmayıp, kendi bağışıklıklarını güçlendirme yollarına başvurmaktadır. Bağışıklığımıza aslında herhangi bir tehdit’e maruz kalmaksızın iyi bakmamız gerekmektedir. Bağışıklığımızı etkileyen birçok etken vardır. Stres, soğuk hava, hava değişimleri, alerjiler vs. Bir insanın bağışıklığı kuvvetli olduğu sürece dış etkenlerden etkilenme oranı da ona göre azalmaktadır. Peki bağışıklığımızı güçlendirmek için neler yapmalıyız ve neler yemeliyiz?

  • Bol Bol Su İçin!

Su vücut için en önemli kaynaktır. Soğuk havalarda su içme ihtiyacı biraz daha azalsa da bunu ihtiyaçtan çok alışkanlık haline getirmek gerekmektedir. Günde 2-2,5 litre su tüketmenin vücuda etkileri oldukça fazladır.

  • Meyve ve Sebze Tüketin

Sebze ve meyveler sahip oldukları antioksidanlar (A, C, E vitaminleri, folik asit gibi vitaminler, selenyum gibi mineraller, oligosakkaritler ve bazı fenolik bileşikler) sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirirler ve hastalıklara karşı vücut direncini artırırlar. Özellikle bitki çayı içmeyi alışkanlık haline getirin. Kuşburnu, yeşil çay, zencefil gibi bitki çayları bağışıklığı güçlendirmede birebir bitkilerdir.

  • Omega-3’ü Hayatınızdan Eksik Etmeyin!

Omega-3 iltihap sökücü görevlerini üstlenir, kalp ve beyin için en faydalı asitler arasındadır. Peki bu Omego-3’ü hangi besinlerden alabiliriz? Bilindiği gibi balık omega-3’ün alınabileceği bir besindir. Bunun yanı sıra balık sevmeyen insanlar için de kabak, ceviz, keten tohumu gibi besinler tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda omega-3 cilt problemlerine karşı da bir savaş açmaktadır.

  • Yemeklerde Sarımsak Tüketimi

Sarımsak eklendiği yemeği güzelleştirmesinin yanı sıra aynı zamanda anti kanser özelliği taşımaktadır. Kan şekerini düzenler, kalp rahatsızlıkları ile savaşır ve bağışıklığınızı güçlendirir.

  • E Vitamini

E vitamini bakımından zengin gıdalar hem bağışıklığı güçlendirir hem de eklem ağrılarını giderir. Avokado, fındık, ceviz, badem, fıstık, Hindistan cevizi yağı gibi gıdaları E vitamini için kullanabilirsiniz. Yemeklerinizde normal yağ yerine Hindistan cevizi yağı tercih edebilirsiniz. Hem daha hafif bir yemek hem de daha güçlü bir bağışıklık için faydalıdır.

  • Tavuk ve Et Suyu

Yemeklerinizde kullandığınız tavuk ve et suyu ya da çorbasını yaptığınız tavuk suyu doğal bir hastalık savaşanıdır. Protein bakımından zengindir. Hücre büyümesi ve onarımı bakımından faydalıdır. Antiseptik iyileştirici özelliği bulunmaktadır. Hastalık boyunca kaybedilen sıvıyı su haricinde geri kazanmanızı sağlar.

 

Bir Yorum Bırak