Evde Yapılabilecek Egzersizler

Bu günlerde çoğumuz evlerimizdeyiz ve evlerimizde olmaktan ne kadar mutlu olsak da bir süre sonra evde yapılabilecek aktiviteler ya da değerlendirilebilecek zamanlar kısıtlı olmaktadır. Evde edeceğimiz hareketler maalesef sınırlıdır. Bu sebeple vücudumuz tembelleşir ve sizi de tembelleştirir. Üstelik yemek yapmaya ve yemek yemeğe olduğundan fazla zaman ayırıyorsanız bunun sonucunda küçük pişmanlıklar yaşayabilirsiniz 😊 Sizlere evde hem vakit geçirmek için hem vücudunuzu dinç tutabilmek için hem de bağışıklığını güçlendirmek için evde yapılabilecek egzersizlerden bahsedeceğiz.

İşe Mekik Çekerek Başlayabilirsiniz

Karın bölgesi hareketleri orada oluşan yağları kırmaya, daha düz ve sert bir karın elde etmenizi sağlamaya yarar. Esnedikten ve ısındıktan sonra başlayacağınız karın hareketi için düz bir zemine yatabilirsiniz.  Karın ve kalçanızı sıktıktan sonra bu bölgelerin desteğiyle hafifçe yukarı doğru karın. 15 defa olmak üzere 3’er kere tekrarlayacağınız bu hareket ilk başlarda sizi zorlayabilir. Bu nedenle bacaklarınızı 90 derece kaldırarak da vücudunuzu bu harekete alıştırabilir, güçlendikten sonra bacaklarınız yerde olarak mekik çekmeye devam edebilirsiniz.

Şimdi Sıra Yanları (Simit Bölgesi) Çalıştırmakta

Genellikle şekerli ve asitli besinler nedeniyle oluşan simitler aslında en zor giden yerlerdir. Yanları çalıştırma hareketini elinize herhangi bir ağırlığı alarak yapabilirsiniz. 15 kereden 3’er setler halinde tekrarlamanız gereken bu harekette en önemli nokta bacaklarınızı omuz genişliğinde açmanız. Bacaklarınızı açarak dengenizi sağladıktan sonra yapmanız gereken ağırlık olan elinizi yukarı kaldırarak diğer elinizi ters tarafa yatıracak şekilde yan tarafınızdaki gerginliği hissedene kadar eğilin.

Kollar

Hem sırt bölgenizi hem de kollarınızı çalıştıracak olan planking hareketi güçlü bir vücuda kavuşmanıza yardımcı olacak. Dirseklerin doksan derecelik bir açıyla yere dayandığı bu harekette gücü bacak bölgenizden almayı unutmayın. Başınızı omurganızla ayın hızada tutarak. Dirsekleriniz yardımıyla şınav çeker gibi eğilin ve kalkın. 15 kereden olmak üzere 3’er set halinde tekrarlamanız gereken bu hareket başlarda zor gelse de zamanla en büyük tutkunuz haline gelecek, eminiz.

Şimdi Sıra Kalçalarda

Fit bir vücuda sahip olmanız için dikkat etmeniz gereken bölgelerden biri de kalça bölgenizdir. Antrenman programının en yorucu ama en eğlenceli egzersizleri arasında yer alan kalça hareketleriyle karın, basen ve bacak bölgenizi aynı anda çalıştırabilirsiniz. Sağ bacağınızı doksan derecelik bir açıyla yere koyduktan sonra ellerinizle dirsekleriniz düz duracak şekilde yükselin ve aynı anda sol bacağınızı popo bölgenizi sıkarak yukarıya doğru kaldırın. Bacağınızı kaldırabildiğiniz kadar yukarı kaldırıp daha sonra karnınıza doğru çekerek tekrarlayacağınız bu hareketi düzenli olarak 3’er set halinde tekrarlayın.

Bacaklar

Kol bölgenizi çalıştırmanıza yardımcı olan Planking pozisyonunu uygulayarak yapacağınız bu hareket bacak kaslarınızı kuvvetlendirirken kalça bölgenizin de çalışmasına yardımcı olacak. Şınav çeker gibi kalktıktan sonra tek bacağınızdan alacağınız destekle diğer bacağınızı, dizinizi bükmeden inip kaldırın. İki bacağınız için de 2’şer set olmak üzere hareketi 25 kere tekrarlayın. Son hareket olan bacak hareketinden sonra egzersize başlamadan önce yaptığınız gibi esnemeyi unutmayın..

Bir Yorum Bırak